This page lists all Women of Excellence Award Recipients by last name.


Emilee Acevedo

Youth Leadership
2018

Suzanne Aker

Arts & Culture
1994

Katie Megan Akeroyd

Youth Leadership
2004

Kristen Michelle Alcorte

Youth Leadership
2013

*Louise C. Allen

Special Award
1993

Jitra Subpamongkol Anuras, M.D.

Science & Medicine
1997

Toni Arnett

Art
2003

Louise Willson Arnold

Professional
1995

Sylvia Ashby

Arts & Culture
1993

Rhosean Asmah

Youth Leadership
2016

Bonnie J. Aycock

Arts & Culture
2010

Monica Baca

Youth Leadership
1994

Donna Bacchi, M.D., M.P.H.

Science & Medicine
2002

Karen Baggerly, MSN, R.N.

Science & Medicine
2006

*Betty Baker

Business
1995

Melanie Weed Barnes

Science
1991

Sharon Hyde Bass

Special Award
2010

Brenda J. Becknell

Professional
2000

Alona Beesinger

Business
2014

Lorrie Lushnat Bellair

Mary Nell Strong Community Service Award
2014

Holly Betenbough

Religion
2014

Suzanna Blake

Business
2015

Geneva B. Boren

Business
2004

Alicia Boswell

Youth Leadership
1990

Linda M. Brice, Ph.D.

Education
2008

Jane O. Burns, Ph.D.

Education & Religion
1996

Janie Bush

Arts & Culture
2016

Terri Caldwell

Arts & Culture
2012

Judge Ann-Marie Carruth

Government
2017

Ashley Marie Cartwright

Youth Leadership
2003

Jean Caslin

Art
2018

Danette Castle

Government & Human Services
2005

Billie J. Caviel

Business
2010

Brooke Chavez

Youth Leadership
2000

Judy Wells Chisholm

Business
1999

Christy Michele Badgwell

Youth Leadership
1997

Merinda K. Condra, J.D.

Human Services
2012

Melinda Corwin

Science
2009

Adrienne Cozart

Government
2007

Abigail Crawford

Education (Classroom Impact)
2016

Mary K. Crites, AIA

Professional
2010

Kay Cross

Special Award
2011

Louise T. Cummins

Government & Human Services
1995

Evelyn Davies

Mary Nell Strong Community Service Award
2017

Reagan Elyse Davis

Youth Leadership
1998

Kay Davis

Business
2002

*Christie Devitt

Mary Nell Strong Community Service Award
2012

Marilyn Jantz Dickey

Government & Human Services
1989

Lou Dunn Diekemper

Business
1994

Sharmila Dissanaike

Medicine
2017

Aimee Doane

Business
2011

Linda Donahue

Education
2018

Betty Shewbert Dotts

Mary Nell Strong Community Service Award
2015

Kirsten Storin Doty

Youth Leadership
1992

Holli Nicole Douglass

Youth Leadership
1996

Lynda Loyce Dutton

Human Services
2015

Diane Brown Earl

Business
1998

Nettie Edwards

Education & Religion
2005

Pamela A. Eibeck

Science
2008

Phebe Ellis-Roach

Business
2017

Michelle Leslie Erickson

Youth Leadership
1991

Christina Esperat

Medicine
2009

Alejandra Estrada

Youth Leadership
2014

Kamie Ethridge

Sports/Special Award
1989

Amy Faris

Arts & Culture
2015

Drue Farmer

Government
2015

Tammy D. Barnes Fedynick

Education & Religion
1995

Linda Ferguson

Business
2018

Meghan Paige Fleming

Youth Leadership
1999

Kim Flenniken

Professional
2017

Shari Dorris Flynn

Government & Human Services
2000

Berta Fogerson

Education (Administration)
2016

Tina Fuentes

Arts & Culture
2002

Linda Gaither

Business
2006

Gloria Snell Galey

Human Services
2004

Becky Garza

Government
2018

Karen K. Garza, Ph.D.

Education
2013

*Stacie George

Professional
2009

Karen Gibson

Government
2016

Kathy Gilbreath

Mary Nell Strong Community Service Award
2018

Janeen Drew Gilliam

Arts & Culture
1989

Glenna Maxey Goodacre

Art/Special Award
1990

Linda Greenstreet

Jane Burns Award
2016

Lauren Griffin

Youth Leadership
2001

Elizabeth G. “Bess” Haley, Ph.D

Education & Religion
1989

Michaela Hardin

Youth Leadership
2012

Shanna Hargrave

Religion
2018

*Rita P. Harmon

Government
1993

Katharine Hayhoe

Science
2018

Ione Heartsill

Government & Human Services
2002

Burnis Marie Henderson

Special Award
1999

Cassandra L. Henry

Science
1996

Judith Henry, Ed.D.

Professional
2006

Grace Hernandez

Education & Religion
2010

Monica Hightower

Business
2016

Ruth Jane Holmes, Ph.D.

Arts & Culture
1997

Sharyn Ivory

Medicine
2008

Anna Jackson

Education
2017

Paulina M. Jacobo, J.D.

Professional
1996

Betsy Goebel Jones, Ed.D.

Science & Medicine
2010

Cindy Jumper, M.D.

Science & Medicine
2007

*Marjorie C. Kastman

Professional
1992

Shaili M. Khandheria

Youth Leadership
1995

Nita Kiesling

Business
2013

Sally Kipyego

Special Award
2009

SuzAnn Moore Kirby

Business
2008

Jean Bledsoe Knight

Business
2000

Yumi Christina Koh

Youth Leadership
1989

Allison Rae Korinek

Youth Leadership
2008

Sarah Lambert

Youth Leadership
2011

Paula Davis Lanehart, Judge

Government & Human Services
1996

Carolyn Lanier

Government & Human Services
1992

Beth Lawson

Government & Human Services
2011

Lisa S. Leach Ed.D.

Education
2015

Emily Lemley

Religion
2016

Madeleine Lipetska

Youth Leadership
2017

Katherine Anne Lucas

Youth Leadership
1993

Pat Maines

Arts & Culture
2001

Rev. Jo Roberts Mann

Religion
1991

Ann Manning

Professional
2016

Aretha Marbley Ph.D.

Education
2014

Karin Crider McCay

Arts & Culture
1996

Sara Ellen McCunniff

Youth Leadership
2005

Carolyn R. McDougal

Entrepreneur
2000

Jennifer McGrew

Youth Leadership
2009

Sara Stalcup McKee

Professional
2004

Ethel M. McLeod

Business
1990

Shirley Anne Naile McManigal, Ph.D

Education & Religion
1990

Leigh Keeney McPhaul

Government & Human Services
1998

*Betty J. Savage Mills

Arts & Culture
1991

Nicole Mitchell

Youth Leadership
2007

Carolyn Moore

Professional
2018

Elma S. Moreno

Government
2004

Jan Berry Morris

Education
1999

LaWanda Sherrod Murfee

Arts & Culture
2008

Marian K. Solowy Myers, M.D.

Science & Medicine
1995

Joe Love Stogner Nelson

Special Award
2002

Alana K. Noble

Youth Leadership
2002

Mary Tom Riley O’Bar, Ed.D.

Education & Religion
1993

Margarita Olivarez

Business
2009

Kelly Overley, Ed.D.

Professional
2011

Judy Parker, Judge

Government
2001

Patti J. Patterson, M.D.

Science & Medicine
2005

Nancy Jo Patton

Business
1996

Lindsay Penrose

Medicine
2018

Neoka Perez

Special Award
2013

Carolyn Perry

Science
2014

Marie Pfarr

Youth Leadership
2006

Dorothy Phea-Norville

Education
1998

Marilyn Phelan, J.D.

Education
2004

Lugene Lane Pickering

Arts & Culture
2004

Catherine Pope

Government & Human Services
2009

*Norma E. Porres, M.D.

Special Award
1995

Sharon Young Prather

Special Award
2003

Beth Pratt

Arts & Culture
2007

*Trudy Putteet

Government & Human Services
2003

Maria Elena Quintanilla

Government
2008

Yvonne Racz-Key

Arts & Culture
2011

Ariwan Rakvit, MD

Medicine
2014

Janie Landin Ramirez

Education & Religion
2001

Emily Ratcliff

Professional
2012

Melisa Tatum Roberts

Professional
2008

Kathryn Kinnison Rollo

Education
2007

Vickie Russell, LMSW

Human Services
2010

Mary Jones Saathoff, Ph.D.

Arts & Culture
2013

Sherry Sancibrian

Education
1997

Kay Holder Sanford

Human Services
2008

Jade C. Shank

Youth Leadership
2010

Marsha Sharp

Special Award
1992

Nancy Tucker Sharp

Professional
2013

Rosa Hernandez Sheets, Ph.D.

Special Award
2006

Carolyn Simpson

Human Services
2014

Windy Sitton, Mayor

Special Award
2001

*Palma Lancaster Smiley

Arts & Culture
1990

*Barbara L. Sommerville

Human Services
1993

Gail Spivey

Jane Burns Award
2015

Michelle Suzanne Staley

Youth Leadership
2015

Kathy Stocco

Human Services
2007

*Mary Nell Strong

Special Award
2007

Sheryl Swoopes

Special Award
1994

*Margaret Talkington

Business
1992

Diannah Tatum

Business
2012

Carolyn Taylor

Mary Nell Strong Community Service Award
2013

Jan Thetford

Business
2007

Linda Suzan Lazarin Thomas

Human Services
2001

*Nelda Thompson

Professional
1994

Gwendolyn Titus

Government & Human Services
1994

Sandi Turner

Mary Nell Strong Community Service Award
2016

Mary Grace Umlauf, R.N., Ph.D.

Science & Medicine
1992

Renee Bergenheier Underwood

Professional
2005

*Louise Underwood

Arts & Culture
2009

*Sister Maureen Van der Zee, C.S.J.

Education & Religion
1992

Beena Variyam

Professional
2007

Kamlesh Varma, M.D.

Science & Medicine
2011

Irasema Velasquez

Professional
1997

Laura Vinson

Professional
2014

Kathy Volanty, Ph.D.

Government & Human Services
1997

Margaret Yirka Vugrin

Arts & Culture
2006

Connie Wharton

Professional
2002

Patsy Landrum Whipple

Government & Human Services
1999

*Helen Wagner Willey

Special Award
1991

Margaret Williams

Business
2005

Maxine Willingham

Business
2001

Peggy Willis-Aarnio

Arts & Culture
1998

*Irene S. Wilson, R.N., M.Ed.

Science & Medicine
1994

Susan Ford Wiltshire, Ph.D.

Special Award
2005

Jane L. Winer, Ph.D.

Education & Religion
1994

*Billie Wolfe

Arts & Culture
1995

Vernita Woods-Holmes

Government & Human Services
2006

Mitzi Jo Ziegner

Education & Religion
2009

Mimi Zumwalt, M.D.

Medicine
2015